Muskuļu relaksācija

Ievads

Saspringta muskulatūra uztur iekšējo spriedzi. Savukārt, atslābināšanās nomierina simpātisko nervu sistēmu (kas saistīta ar uzbudinājumu  un mobilizēšanos) un stiprina parasimpātisko nervu sistēmu (kas saistīta ar atslābumu un relaksēšanos), jo atslābināti muskuļi sūta smadzeņu centriem atgriezenisko informāciju, ka viss ir kārtībā, var nomierināties. Kad esat dziļi atslābis, ir grūti izjust stresu. Tāpēc ir noderīgi mācīt savam ķermenim atslābināties. 

Efektīvāk ir muskuļus vispirms sasprindzināt un tad atslābināt, jo tieši caur šo pastiprinājumu ķermenis skaidrāk piedzīvo, pieredz atslābinājumu. Jo, ja konstatēju, ka roka ir  saspringusi (piemēram uz 8, skalā no 1-10), tad, uzreiz to atslābinot, es, iespējams, dabūšu 4. Bet, ja vispirms sasprindzināšu, tad pēc tam atslābumu dabūšu uz 2 vai pat 1. 

Ieteikums 

Kad sasprindzināsiet vienas muskuļu grupas, tad pārējo ķermeni mēģiniet turēt atslābinātu - cik tas ir iespējams.

Kad sasprindzināsiet noteiktas muskuļu grupas, tad dariet tā, lai var tiešām sajust šo saspringumu, bet arī, lai neiemetas krampji - ar  mīlestību pret savu ķermeni.

Uzmanību! Ja vingrinājuma laikā rodas kādas sāpes vai diskomforts, tad darbība jāpārtrauc. Nevajag sasprindzināt deformētus vai traumētus muskuļus. 

Ja šo praksi veicat mājās,  tad vislabāk  to darīt guļus stāvoklī,  zem kakla  un jostas vietas paliekot kādu mazu spilvenu  vai sarullētu dvieli – tā,  lai ķermenis var pilnībā atslābt un justies ērti.

Ieteikums trenerim:  mēģiniet runāt mierīgā atslābinātā balsī  un ieturēt nelielas pauzes tajā vietās,  kur ir …….. (daudzpunkte)

Instrukcija

  • Iekārtojies pēc iespējas ērtāk, vai nu apguļoties uz stabilas virsmas - grīdas vai stingra dīvāna, vai apsēžoties krēslā, abas kājas novietojot stabili uz grīdas. 
  • Pāris reizes dziļi ieelpo  un izelpo, domās izej cauri visam ķermenim-  un sajūti kā tas jūtas dažādās tā daļās.…..

pilna instrukcija